Stratejik planlama, dijital pazarlamada markaların sosyal medyada gelişip kendilerini kanıtlamalarını, marka bilinci sağlamalarını ve daha büyük bir kitleye hitap etmelerini sağlayan çalışmalar bütünüdür. Dijital pazar alanında hem müşteri hem marka sayısı arttığından firmalar arasında büyük bir rekabet bulunmaktadır. Planlama yapmadan ya da baştan savma bir planlamayla bu pazara atılan firmalar kendini geliştiremeyecek ve hatta müşteri kaybedecektir.

Stratejik Planlama Ne İçin Önemli?

Söz konusu hizmetin ya da satışın daha fazla müşteriye ulaşması ancak reklamlarla mümkün olmaktadır. Klasik medyada yapılan reklamlar hem pahalı olacaktır hem de müşteri aklındaki soruları soramayacak ya da hizmetten yararlanmayı sonraya bırakıp tekrar bildiği rakip markaya yönelecektir. Hem bunun önüne geçmek hem yeni müşteriler bulup pazar alanını genişleterek edilen kârı arttırmak hem de var olan müşterinin memnuniyetini arttırmak için neredeyse tüm kurum ve kuruluşlar sosyal medyanın nimetlerinden stratejik planlama çerçevesinde faydalanmalıdır.

Stratejik Planlama Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stratejik planlama aşamasına geçmeden önce firmaların sosyal medyayı kullanmalarının ana nedenini belirlemeleri gerekmektedir. Daha fazla müşteri için mi bu yola başvuruluyor yoksa asıl amaç satışları arttırmak mı gibi belirlenen net bir ana amaç, sürecin daha kolay ve verimli ilerlemesini sağlayacaktır. Ana sebep netleştikten sonra bu amaca uygun açıkça belirli bir hedef konulmalıdır. Bu hedef koyulurken hedefin uçuk olmamasına, geçekçi olmasına, belli bir zaman dilimine yayılmış olmasına ve ölçülebilir olmasına dikkat edilmelidir. İyi bir stratejik planlama için önemli olan bir diğer unsur da kullanılacak sosyal medya kanallarının belirlenmesi olacaktır.

 Bir firma aynı anda tüm sosyal medya platformlarında bulunmak zorunda değildir. Verdiği hizmet ya da ürüne göre bu kanalların belirlenmesi daha iyi olacaktır. Tüm bu aşamaların ardından yayınlanacak içerikler belirlenmelidir. Bu içerikler hem insanların sorunlarının çözümüne bu firma sayesinde ulaşabileceği fikrini yansıtmalı hem de ilgi çekici olmalıdır. Listeler ya da adım adım rehberler insanların ilgisini daha fazla çekecektir. Bunların dışında yarışma ve çekiliş yöntemine gidilebilir veya promosyonlardan yararlanılabilir.

Related Post

7Yorumlar

Yorum Yap

paykes_beyaz_logo_2x

Paykes – Sosyal Medya Hizmetleri

Copyright © 2017 – 2020

 

İletişim

contact@paykes.net

Sosyal Ağlar