sosyal medya pazarlaması nedir

Sosyal medya pazarlaması, herhangi bir ürün ya da hizmetin sosyal medyanın gücünden yararlanılarak daha büyük kitlelere hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayan bir yöntemdir. İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla atılan bu adım günümüzde bilinen en büyük firmalardan küçük işletmelere, büyük projelerden yepyeni girişimlere kadar herkesin sesini duyurmak için kullandığı bir araç haline gelmiş durumda.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Dijital pazar alanının firmalar açısından belki de en büyük katkısı gün geçtikçe potansiyel müşteri sayısındaki akıl almaz artıştır. Günümüzde internetsiz ve telefonsuz bir hayat hayal edemediğimizi düşünürsek sanal pazar alanları gerçekten büyük bir önem taşıyor. Hem markaların müşteriyle birebir etkileşim halinde olmasını hem de müşterinin neleri sevip sevmediğini gözlemlemeye olanak sağlamasıyla geleneksel pazar alanının yerini alan sosyal pazar ölçülebilir bir meydan olmasıyla da firmaları kendine çekiyor.

Günümüzde işletme sahipleri tek tuşla hangi gönderilere ne kadar erişim olduğunu günü gününe hatta saati saatine öğrenme olanağına sahip. Sosyal medya pazarlaması müşterilerin yaptığı geri dönüşler, yapılan kampanyalar ya da müşterinin kendi isteğiyle reklam yapılabilmesiyle markalar için düşük maliyetli ve pasif bir reklam alanı oluşturuyor. Müşteri ile samimi bir iletişim imkânı sağlaması, hızlı, güvenilir, kolay ve verimli olması ile birlikte yapılan etkileşimler ile arama sıralarında daha üst sırada çıkmayı sağlamasıyla sosyal pazar firmaların büyüklüğüne bakılmaksızın vazgeçilmez nitelikte.

Sosyal Medya Pazarlamasında Önemli Noktalar

Sanal pazar alanına atılan işletmelerin ilk olarak SEO unsuruna dikkat etmesi gerekmektedir. SEO, yapılan aramalarda daha üst sıralarda görünmeyi sağlayacaktır. Biraz zahmetli olsa da sosyal medya pazarlaması konusuna yaptığı katkılar yadsınamazdır. Eğer SEO konusunda kendinize güvenmiyorsanız SEM yöntemini de kullanabilirsiniz.

Bu yöntemde belli bir ücret karşılığında belli bir süreliğine, markanızın satışını yaptığı ürün ya da hizmete ait anahtar kelimeleri içeren aramalarda daha üst sıralarda çıkacak ve bilinirliğinizi arttıracaksınız. Sosyal medya hesabınızı ve markanızı duyurabilmek için viral reklamlardan da yararlanabilirsiniz. Ancak viral reklamlar kullanıcıları artık bunalttığı için biraz riskli bir seçenektir. Eğer yeterince ilgi çekici bir reklam yapmayı başarabilirseniz bu yöntem de bilinirliğinizi hızla arttıracaktır.

Related Post

27Yorumlar

Yorum Yap

paykes_beyaz_logo_2x

Paykes – Sosyal Medya Hizmetleri

Copyright © 2017 – 2020

 

İletişim

contact@paykes.net

Sosyal Ağlar